fbpx

Blog

5 zasad udanego remontu

Przygotuj się do prac wykończeniowych, tak aby nie wykończyły Ciebie ani Twojego budżetu!

Wiosna i lato to czas remontów. Niezależnie od tego, czy planujesz odnowienie własnego mieszkania, czy też postanowiłeś wyremontować lokal na sprzedaż lub wynajem, warto skorzystać z porad doświadczonych inwestorów.

Znany jest żart, że ekipy wykończeniowe często wykańczają właściciela. Jeśli chcesz, aby prace przebiegały sprawnie i bezstresowo, do działania trzeba podejść z odpowiednimi planem i wiedzą, dzięki którym zaoszczędzisz czas i pieniądze. Nawet jeśli remontujesz dla siebie, myśl jak inwestor. Warto skorzystać z porad specjalistów, dla których planowanie i sprawne przeprowadzanie remontów to chleb powszedni. Damian Kleczewski, autor książki Kompendium inwestora, przygotował dla naszych czytelników zestaw praktycznych porad.

1. Zacznij od dobrze przygotowanego planu

Remont to znaczny wydatek w domowym budżecie. Planując go, warto się zastanowić, jak długo zamierzamy mieszkać w odnawianym mieszkaniu i jakie funkcje ma ono dla nas pełnić. Jeżeli chcemy mieszkać w danym lokalu przez kolejne 10 lat lub dłużej, można zadbać o standard, w jakim będziemy się czuć naprawdę dobrze. Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę sprzedaż, zamianę lub wynajem w niedługim czasie, warto powstrzymać się od ekstrawagancji, a w szczególności od elementów wystroju wnętrza, które szybko mogą wyjść z mody.

Doświadczeni inwestorzy widzą też, że wiele osób nie potrafi patrzeć na własne mieszkanie z dystansem. Niekiedy są do niego przywiązani emocjonalnie i pomimo że układ lokalu tak naprawdę nie odpowiada wcale ich potrzebom, planują kosztowne i drogie przebudowy, zmiany układu pomieszczeń itp., choć byłoby o wiele korzystniej, gdyby wynajęli lub sprzedali obecny lokal i nabyli inny.

Największymi problemami, jakie pojawiają się w czasie remontów, są niedoszacowanie budżetu i stopniowe dodawanie kolejnych prac, których nie było w planie. Dobrze więc przemyśleć wszystkie planowane prace i sporządzić jak najbardziej szczegółowy kosztorys. Jeśli skala remontu jest duża, warto skorzystać z porady projektanta wnętrz, który pomoże nam przygotować pasujący do naszych potrzeb projekt i wytyczne dla ekipy.

2. Dobra ekipa remontowa to skarb

Na dobór ekipy remontowej warto poświęcić dodatkowy wysiłek – w końcu to od jej profesjonalizmu będzie zależało, jak szybko i bezproblemowo uda Ci się przeprowadzić remont.

Polecam zorganizować casting na ekipę, zebrać referencje i kontakty z polecenia. Osoby polecające pytaj zarówno o efekt (najlepiej udać się na miejsce i zobaczyć go na własne oczy), jak i terminowość wykonanych prac. Dobra ekipa najczęściej nie będzie gotowa, aby zacząć prace u Ciebie „od jutra”. Warto jednak poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy, i mieć pewność, że będziemy pracować z rzetelnym wykonawcą.

Ustalenia z ekipą najlepiej formułować na piśmie. Ważnym kryterium oceny wykonawcy jest to, czy zechce podpisać z Tobą umowę na prace remontowe. W umowie szczegółowo określacie zakres prac, koszt i terminy.

3. Przygotuj pełną dokumentację

Jeśli planujesz coś więcej niż tylko odświeżenie mieszkania i w grę będą wchodziły przeróbki instalacji lub zmiana układu pomieszczeń, ważne jest, aby ekipa remontowa przed przystąpieniem do prac otrzymała od Ciebie jak najpełniejszą dokumentację i projekt naniesiony na plan mieszkania. Niekiedy każdy centymetr ma ogromne znaczenie, stąd tak istotne jest przedstawienie Twoich planów i oczekiwań w formie graficznej. Minimalizuje to ryzyko błędów i nieporozumień oraz stanowi punkt odniesienia w kwestiach spornych. Zdarzyła nam się w firmie sytuacja, kiedy ekipa postawiła ściankę kilka centymetrów dalej, niż było to zaplanowane, co z kolei wpłynęło na układ mebli i ograniczało możliwości aranżacji kuchni.

Rysunki z wymiarami możesz łatwo wykonać samemu w prostym programie graficznym lub w którymś z narzędzi dostępnych online, służących do planowania wnętrz.

4. Zadbaj o wymagane pozwolenia

Wyburzanie i budowa nowych ścianek działowych w lokalach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe bywa kłopotliwe. Dlatego zalecam zdobyć odpowiednie pozwolenia przed rozpoczęciem prac.

Ściany działowe to przegrody wewnętrzne w mieszkaniu, które rozdzielają poszczególne przestrzenie. Nie pełnią one funkcji konstrukcyjnej dla budynku, gdyż przenoszą jedynie ciężar własny i zamocowanych na nich elementów. Tym samym wszystkie z nich nadają się do wyburzania w odróżnieniu od ścian nośnych.

W związku z licznymi sporami pomiędzy inwestorami a spółdzielniami mieszkaniowymi sugeruję najpierw przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w pełną własność i dopiero wtedy przeprowadzić remont.

Przed rozpoczęciem remontu w mieszkaniu spółdzielczym dobrze jest także zgłosić w formie pisemnej terminy oraz zakres planowanych w lokalu prac.

Remont bywa też uciążliwy dla najbliższych sąsiadów. Jeśli chcesz zadbać o dobre relacje, wywieś na klatce kartkę z informacją o czasie trwania remontu i podaj kontakt do siebie, gdyby ktoś chciał zgłosić uwagi.

5. Zyskaj dodatkową przestrzeń

Czasem zdarza się, że wspólna część korytarza na klatce schodowej jest bardzo duża. Wówczas, jeśli warunki techniczne na to pozwalają, spółdzielnia może wyrazić zgodę, aby część tego typu przestrzeni wydzierżawić za niewielką opłatą. Jest to bardzo pomocne, gdy chcesz zwiększyć liczbę pokoi w mieszkaniu lub brakuje miejsca na części wspólne. W takiej sytuacji adaptacja fragmentu korytarza lub hallu przed windą może okazać się tanim i szybkim rozwiązaniem.

Pobierz rozdział

Chcesz zajrzeć do środka?

Jeśli tak, pobierz bezpłatny rozdział.

Kup książkę!

Masz pytania?
Napisz do Autora i odwiedź stronę „Zrozumieć nieruchomości”!
Wracam na górę